2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Συζήτηση με τον Δημήτρη Σακατζή

Στο πλαίσιο των εβδομαδιαίων συζητήσεων με ειδικούς, με αφορμή θέματα που θέτουν οι μαθητές του Β΄ κύκλου, μας επισκέφθηκε την εβδομάδα που πέρασε ο εκπαιδευτικός και υποψήφιος διδάκτορας Παιδαγωγικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Σακατζής Δημήτρης. Αφορμή για την πρόσκλησή του υπήρξε το ενδιαφέρον που εξέφρασαν οι μαθητές για τη βία που εκδηλώνεται στα σχολεία, τις αγωνίες των έφηβων που αναζητούν διέξοδο και τους τρόπους με τους οποίους μπορούν οι σημαντικοί άλλοι της ζωής τους να ανταποκριθούν. Ο καλεσμένος μας μίλησε, στη βάση της πολύχρονης εμπειρίας του στην εκπαίδευση, για τη σημασία της αναγνώρισης, τον σεβασμό ως βάση για κάθε ουσιαστική ανταλλαγή και τα κυρίαρχα πρότυπα (σε σχέση με το πώς επιτελείται, για παράδειγμα, το φύλο) τα οποία περιορίζουν τον τρόπο που οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί σχετίζονται με τους εφήβους και τελικά την συναισθηματική τους ανάπτυξη. Έδωσε παραδείγματα από την προσωπική του εμπειρία και τη σχολική ζωή που ξύπνησαν αναμνήσεις και προβληματισμούς που οι μαθητές σπάνια μοιράζονται. Οι μαθητές πρότειναν να συμπεριλάβουμε στο post μία σκέψη του για την εκπαίδευση και την ελευθερία που δεν αφορά μόνο τους ίδιους: «Το σχολείο των φυλακών είναι ένας χώρος ελευθερίας μέσα σε ένα χώρο εγκλεισμού. Εκπαιδεύει τους μαθητές του να είναι ελεύθεροι για όταν θα είναι ελεύθεροι».

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα