2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Σχολείο και Κοινωνία

Στο πλαίσιο των δράσεων που φέρνουν τους μαθητές σε άμεση επαφή με την κοινωνία, εγκαινιάσαμε σειρά συζητήσεων με ειδικούς, πάνω σε θέματα που θέτουν οι ίδιοι οι μαθητές του Β΄ κύκλου σπουδών. Σε αντίθεση με άλλες αντίστοιχες δράσεις, με περιστασιακό χαρακτήρα, στόχος είναι να διαρκέσουν οι συναντήσεις για όλη τη διάρκεια της χρονιάς και να εμπλακούν οι μαθητές όλο και πιο ενεργά στην διεξαγωγή τους επιλέγοντας θέματα, πρόσωπα και συγκεκριμένα ερεθίσματα (π.χ. ειδησεογραφικό υλικό, φωτογραφίες και ταινίες) που μπορούν να βοηθήσουν στην εμβάθυνσή των θεματικών ενοτήτων. Η αρχή έγινε με τις ψυχολόγους-ψυχοθεραπεύτριες Ελένη Περράκη (@Eleni Perraki) και Γιαννακούλια Βίκυ οι οποίες προσκλήθηκαν προκειμένου να συζητήσουν με τους μαθητές πώς επηρεάζει η κράτηση την οικογενειακή ζωή και πώς μπορούν να διατηρηθούν ουσιαστικές σχέσεις, ακόμα και από μεγάλη απόσταση, ειδικά αν κανείς επιλέγει να μην πει όλη την αλήθεια για όσα ζει, προκειμένου να προστατεύσει τους πιο δικούς του ανθρώπους. Η πλούσια εμπειρία των καλεσμένων μας στον συντονισμό Σχολών Γονέων και τη συνεργασία με μέλη ευάλωτων κοινωνικών ομάδων, σε πολλά διαφορετικά πλαίσια, έθεσαν τις βάσεις για μία ουσιαστική πρώτη συζήτηση η οποία έκανε τους μαθητές να διαπιστώσουν, πέρα από τις ιδιαιτερότητες και πόσες κοινές αγωνίες μοιράζονται με γονείς, παιδιά και αδέλφια που βρίσκονται εκτός των τειχών. Με το πέρας της πρώτης συνάντησης, προγραμματίζεται η δεύτερη σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα