2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Γιορτή Μητρικών Γλωσσών

Την ημέρα μητρικής γλώσσας τίμησαν εκπαιδευτικοί και εκπαιδευόμενοι των δύο σχολείων του Σωφρονιστικού Καταστήματος Λάρισας. Αρχικώς, μαθητές του 45ου Δημοτικού παρουσίασαν εργασία που υλοποίησαν υπό τον συντονισμό της Αγγελικής Τσιαδήμη με θέμα την γραφή σε δεκαπέντε μητρικές γλώσσες ενός κειμένου για τη Δημοκρατία και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα. Ακολούθως, η Ρούλα Κίτσιου, Επίκουρη Καθηγήτρια Κοινωνιογλωσσολογίας στο Τμήμα Γλωσσικών & Διαπολιτισμικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και η Σωτηρία Καλμπένη, γλωσσολόγος και υποψήφια διδάκτωρ εφαρμοσμένης γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας υλοποίησαν βιωματικό εργαστήριο με σκοπό την ανάδειξη της πολυγλωσσίας και της ισοτιμίας μεταξύ των γλωσσών και της περιήγησης σε γλωσσικές διαδρομές. Πιο συγκεκριμένα, στο πρώτο μέρος εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενοι ρωτήθηκαν για τις γλωσσικές τους διαδρομές. Μέσα από την περιήγηση σε αυτές διαμορφώθηκε ένας γλωσσικός χάρτης. Επίσης, καταρρίφθηκαν στερεότυπα για την ιεράρχηση των μητρικών γλωσσών. Στο δεύτερο μέρος, εκπαιδευόμενοι δημιούργησαν κολάζ χρησιμοποιώντας τις μητρικές γλώσσες τους στο οποίο αποτυπώθηκαν εμπειρίες, μνήμες και όνειρα. Στο τέλος αυτής της ιδιαίτερης εκδήλωσης, οι εκπαιδευόμενοι συζήτησαν απόψεις και απορίες σχετικές με τις μητρικές γλώσσες και τις γλώσσες των χωρών υποδοχής και φιλοξενίας.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα