2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Δραστηριότητες

Στις δραστηριότητες του Σχολείου συμπεριλαμβάνονται δημιουργίες σε διαθεματικά Σχέδια Εργασίας (projects), διοργάνωση σχολικών εορτών και θεατρικών παραστάσεων, εικαστικές δημιουργίες, αθλητικές δραστηριότητες κ.α.

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ
Ορισμός Σημαιοφόρου και παραστατών
Παράδοση της σημαίας από τον διευθυντή
Απονομή αριστείων και βραβείων προόδου στους μαθητές που αρίστευσαν ή πρώτευσαν αντίστοιχα

Γιορτή 17ης Νοεμβρίου

Στον αύλιο χώρο της σχολικής μας μονάδας, πραγματοποιείται εκδήλωση για τον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου.
Οι μαθητές σχεδιάζουν και οργάνωνουν την εκδήλωση η οποία περιλαμβανει θεατρικό απόσπασμα, απαγγελίες, ποιήματα και τραγούδια.

Γιορτή Χριστουγέννων

Η Χριστουγεννιάτικη εορτή στο 2ο ΣΔΕ αποκτά ένα ιδιαίτερο περιεχόμενο. Ο αριθμός των προσκεκλημένων είναι μεγάλος, οι προσφορές των ευαισθητοποιημένων φορέων αυξημένες και η συμμετοχή των εκπαιδευόμενων σε καλλιτεχνικές δραστηριότητες (μουσική, θέατρο) ιδιαίτερα μαζική.

Γιορτή 25ης Μαρτίου

Λόγω του πολυπολιτισμικού χαρακτήρα του Σχολείου μας, η συγκεκριμμένη γιορτή προσεγγίζεται από την πλευρά της σημασίας των ιδεών της ελευθερίας και της χειραφέτησης των λαών καθώς και της ανάδειξης παραδειγμάτων αυτοθυσίας και αυτοπροσφοράς (Σουλιώτισσες, Μεσολογγίτες κ.α.).

Αθλητικές

Η διοργάνωση των σχολικών πρωταθλημάτων πριν το τέλος του κόσμου, έχει σκοπό τη δημιουργία ευκαιριών για την ανάδειξη των ιδιαίτερων ικανοτήτων των μαθητών στον αθλητισμό, τη συνολική καλλιέργεια της προσωπικότητάς τους, τη συνέχιση της αθλητικής παράδοσης της χώρας μας καθώς και την εκπροσώπησή της σε διεθνείς μαθητικές αθλητικές συναντήσεις.

Μετά από πρόσκληση του γραφείου Φυσικής Αγωγής, το σχολείο μας συμμετείχε στη διοργάνωση Σχολικών Αγώνων Αθλοπαιδειάς Πετοσφαίρισης με επιτυχία.