2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Κηπουρικής

Πρόγραμμα κηπουρικής ξεκινήσαμε φέτος στο σχολείο μας.

Οι εκπαιδευόμενοι του σχολείου μας, που συμμετέχουν σ’ αυτό, υπό την εποπτεία της εθελόντριας γεωπόνου Κατερίνας Κατσαβού μεταμόρφωσαν μια παρατημένη έκταση σε έναν υπέροχο κήπο με λαχανικά και βότανα.

Ξήλωσαν αγριόχορτα και γλιστρίδες (αυτές τις πήραν για σαλάτα) και έσπειραν στη μία πλευρά ρίγανη, θυμάρι, μελισσόχορτο και φασκόμηλο που πρόσφερε η Υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου Λαρισαίων.

Την άλλη πλευρά την έσπειραν με μπρόκολα, κουνουπίδια, κρεμμυδάκια και άλλα χειμερινά φυτά.

Στη συνέχεια, υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτή Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πέτρου Πιτσίλκα οργάνωσαν και την άρδευση του κήπου τους τοποθετώντας σύστημα ποτίσματος με σταγόνες για οικονομία στη διαχείριση του νερού.

Και τα όνειρά τους δεν σταματούν εδώ. Μέχρι και παγκάκια μας ζήτησαν για να πίνουν τον καφέ τους στο χώρο που διαμόρφωσαν με πολύ εργασία και μεράκι. Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί όλη τη χρονιά και με πολλές πληροφορίες που θα τους είναι χρήσιμες και στην κοινωνική επανένταξή τους.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα