2nd S.C.S. LARISSA

Terma Karditsis, 411 10, Larissa

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Επιμορφωτική συνάντηση με εξειδικευμένους στις εξαρτήσεις επιστήμονες.

Μια πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη εμπειρία είχαν οι εκπαιδευτές του σχολείου μας. Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών συναντήσεων με διάφορους ειδικούς βρέθηκαν με τρεις εξειδικευμένους στις εξαρτήσεις επιστήμονες. Η Δέσποινα, ο Επαμεινώνδας και ο Στέλιος, θεραπευτές σε προγράμματα του ΚΕΘΕΑ για απεξάρτηση από ουσίες, αλκοόλ και τζόγο συζήτησαν με τον διευθυντή και τους εκπαιδευτές του σχολείου το ζήτημα των εξαρτήσεων, συμπεριφορές και αντιδράσεις που πρέπει να γνωρίζουν καθώς και τον “κώδικα” ηθικής συμπεριφοράς. Ένα ενδιαφέρον ζήτημα επίσης που συζητήθηκε ήταν ο συσχετισμός εξαρτήσεων και μαθησιακών δυσκολιών. Πρόκειται για ένα ευρύ θέμα που δεν εξετάζεται στο σχολείο ελλείψει εξειδικευμένου προσωπικού και κατάλληλων τεστ. Εκπαιδευτές και θεραπευτές δεσμεύτηκαν να συνεχίσουν τις επαφές τους προκειμένου να εμβαθύνουν στα θέματα που συζητήθηκαν.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα