2nd S.C.S. LARISSA

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Οι Teachers4Europe Στο 2ο ΣΔΕ Λάρισας

ΔΑΣΚΑΛΟΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

Το σχολείο μας έλαβε φέτος μέρος και στο πρόγραμμα Teachers 4 Europe εκπονώντας ένα μικρό πρότζεκτ με τίτλο «Ευρώπη: Γνωριμία και δημιουργία». Ο σχεδιασμός και η υλοποίηση του πρότζεκτ προσεγγίστηκε ως μια ευκαιρία να «μάθουν» οι εκπαιδευόμενοι για την Ευρώπη, αλλά συγχρόνως και να δημιουργήσουν με αφορμή την Ευρώπη. Η δράση περιέλαβε πρώτα μία σφαιρική γνωριμία με την Ευρωπαϊκή Ένωση και στη συνέχεια δόθηκε η δυνατότητα σε όποιους εκπαιδευομένους ήθελαν να ξεδιπλώσουν τις καλλιτεχνικές τους ανησυχίες κατασκευάζοντας χρηστικά και αισθητικά αντικείμενα με «ευρωπαϊκή» έμπνευση. Οι μαθητές μας δημιούργησαν ποικίλες καλαίσθητες κατασκευές (σουπλά, καδράκια, δίσκους σερβιρίσματος, μολυβοθήκες κλπ.) και η εκδήλωση έκλεισε με τη ζωηρή συμμετοχή τους στην υλοποίησης ενός παιχνιδιού γνώσεων με θέμα την Ευρώπη (από τον ιστότοπο της Ευρωπαϊκής Ένωσης). Σημαντικό ρόλο έπαιξε στο πρότζεκτ μας ο σύλλογος ΔΙΕΞΟΔΟΣ και το μέλος του (και φίλη του σχολείου μας) κ. Άννα Στούπα που συνεργάστηκε με τον υποδιεθυντή κ. Οικονόμου. Όλα αυτά μπορέσαμε μάλιστα να τα παρουσιάσουμε στο ευρύτερο κοινό στην τελετή λήξης του προγράμματος Teachers 4 Europe που πραγματοποιήθηκε με την παρουσία πολλών άλλων σχολείων της Θεσσαλίας στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα