2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Επίσκεψη-Ομιλία Στελεχών ΟΑΕΔ Λάρισας

Το σχολείο μας είχε την τύχη να φιλοξενήσει στους χώρους του τις κ. Όλγα Τσιούρβα, Περιφερειακή Διευθύντρια ΟΑΕΔ Θεσσαλίας και Κέλλυ Γεροστέργιου, διοικητικό στέλεχος της Περιφερειακής Διεύθυνσης ΟΑΕΔ Θεσσαλίας, αρμόδια για ζητήματα Κατάρτισης. Οι εν λόγω κυρίες παρουσίασαν σε συνεργασία με τον σύμβουλο σταδιοδρομίας του σχολείου κ. Αχιλλέα Βαϊόπουλο σε όλα τα μέλη του τον ΟΑΕΔ, ως οργανισμό σύζευξης επιχειρήσεων-υποψηφίων εργαζομένων, καθώς και τις ποικίλες υποστηρικτικές υπηρεσίες και τις αντίστοιχες δομές του, όπως την παροχή επιδομάτων (ανεργίας, μητρότητας, αποφυλακισμένων κτλ.), την παροχή υπηρεσιών επαγγελματικής συμβουλευτικής, και τον σχεδιασμό, οργάνωση και υλοποίηση προγραμμάτων επαγγελματικής κατάρτισης προς ανέργους και εργαζομένους του ιδιωτικού τομέα. Επίσης παρουσίασαν προγράμματα επιδότησης εργασίας στα οποία μπορούν να συμμετέχουν και Ευαίσθητες Κοινωνικά Ομάδες, όπως συγκεκριμένα οι αποφυλακισμένοι.Οι μαθητές του σχολείου επέδειξαν αυξημένο ενδιαφέρον για τις παρεχόμενες από τον ΟΑΕΔ υπηρεσίες, το οποίο φάνηκε από την ενεργή συμμετοχή τους στην εκδήλωση και τον καταιγισμό ερωτήσεων προς τα στελέχη του ΟΑΕΔ. Το υποστηρικτικό και διοικητικό προσωπικό σε συνεργασία με τα εν λόγω στελέχη του ΟΑΕΔ, υποσχέθηκαν στους μαθητές περαιτέρω συνεργασία και διαρκή ενημέρωση και υποστήριξή τους σε θέματα που άπτονται τις αρμοδιότητας του Οργανισμού και που ενδιαφέρουν άμεσα τους μαθητές. Επίκεινται προσεχώς περαιτέρω δράσεις σε συνεργασία Σχολείου και Τοπικής Διεύθυνσης ΟΑΕΔ.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα