2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Ο Γιάννης Χαρούλης Στο 2ο ΣΔΕ Λάρισας

Γνωρίζαμε τη μελωδική με ιδιαίτερο ηχόχρωμα φωνή του. Μάθαμε ότι είναι και ευαισθητοποιημένος, απλός και καταδεκτικός. Ο Γιάννης Χαρούλης διέκοψε για λίγες ώρες την περιοδεία του στην περιφέρεια της χώρας, ταξίδεψε περισσότερα από 300 χιλιόμετρα για να επισκεφθεί το σχολείο μας με ένα μέρος των συνεργατών του προκειμένου να προσφέρει μια συναυλία στους εκπαιδευόμενους και τους εκπαιδευτές του σχολείου και των τμημάτων ελληνομάθειας, αλλά και ορισμένους από το φυλακτικό και διοικητικό προσωπικό της φυλακής. Αν και επισκέπτεται πρώτη φορά Κατάστημα Κράτησης, προσαρμόστηκε γρήγορα στο κλίμα παρουσιάζοντας μια εξαιρετική μουσική παράσταση με δικά του και άλλων δημιουργών τραγούδια. Τραγούδησε χωρίς μικρόφωνο, δέχθηκε “παραγγελίες” και ενθάρρυνε δύο έγκλειστους να συμμετάσχουν στην ορχήστρα και έναν να τραγουδήσει. Εντυπωσιάστηκε από τα έργα των έγκλειστων στο μουσειάκι μας και από τη δανειστική βιβλιοθήκη του 2ου Σ.Δ.Ε. Το γνωστό τραγουδοποιό συνόδευαν οι Λευτέρης Ανδριώτης (λύρα), Κώστας Πιστιόλης (πνευστά), Pιζόπουλος Παναγιώτης (ηχοληψία) και Μαρία Δακανάλη. Τους ευχαριστούμε θερμότατα γι’ αυτή τη μοναδική εμπειρία.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα