2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Λήξη Σχολικού Έτους 2017-2018

Και φτάσαμε στην ημερίδα ευαισθητοποίησης, στην παρουσίαση του έργου μιας γεμάτης χρονιάς. Πέντε πρότζεκτ με “συναισθήματα”, “φωτογραφίες”, “ραδιοφωνικές εκπομπές”, “ταξίδια στον κόσμο” και “καλλιτεχνικές δημιουργίες με περιβαλλοντική ευαισθησία”. Μια πολυμεσική παράσταση που περιέγραψε καταστάσεις εγκλεισμού βασισμένη σε κείμενα δημιουργικής γραφής. Απονομή τίτλων και αναμνηστικών καθώς και καταγραφή εντυπώσεων. Ο Εισαγγελέας, ο Διευθυντής και ο Αρχιφύλακας μοίραζαν απολυτήρια και όχι ποινές. Για τους τελειόφοιτους τα συναισθήματα ήταν ανάμεικτα: χαρά που κέρδισαν το στοίχημα και λύπη που θα στερηθούν την δημιουργική ρουτίνα του σχολείου. Οι πρωτοετείς αποχαιρέτησαν προσωρινά με την προσδοκία έναρξης του θερινού σχολείου. Στο δεύτερο μέρος το λόγο είχαν οι τελειόφοιτοι των προγραμμάτων ελληνομάθειας. Μια παράσταση που απέδωσαν με εξαιρετική επιτυχία για τους λόγους που οδηγούν στην παραβατικότητα και αφήγηση παροιμιών από τις χώρες καταγωγής. Απονομή βεβαιώσεων και απολυτηρίων Δημοτικού σε όσους πέτυχαν στις εξετάσεις. Οι περισσότεροι από αυτούς θα συνεχίσουν του χρόνου στο Σ.Δ.Ε. Συγχαρητήρια στους εκπαιδευόμενους και τους εκπαιδευτές (αποσπασμένους, ωρομίσθιους και εθελοντές της ελληνομάθειας, του θεάτρου και της δημιουργικής γραφής) για το έργο που παρήγαγαν.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα