2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

META : Tα Δικαιώματα Των Αποφυλακισμένων

Ύστερα από δουλειά δύο ετών το σχολείο μας παρουσίασε έκδοση του 2ου Σ.Δ.Ε. Λάρισας, που ικανοποιεί την βασική ανάγκη των εκπαιδευόμενων και απόφοιτων του σχολείου μας, αλλά και όλων των αποφυλακισμένων για ομαλή κοινωνική επανένταξη.

Η επιθυμία τους να γνωρίζουν τα δικαιώματά τους και την διαδικασία αναγνώρισής τους οδήγησε στη έκδοση ενός έντυπου και ηλεκτρονικού οδηγού που απαντά σε συχνές ερωτήσεις σχετικά με το νομικό πλαίσιο και τις διαδικασίες χορήγησης ασύλου, κάρτας ευρωπαίου πολίτη, επιδομάτων και συντάξεων καθώς και τις δυνατότητες επαγγελματικής απασχόλησης ή δημιουργίας επιχειρήσεων.

Ο έντυπος οδηγός θα διανεμηθεί στην Κοινωνική Υπηρεσία και στις πτέρυγες εγκλεισμού, ενώ ο ηλεκτρονικός οδηγός βρίσκεται στη διεύθυνση: http://meta.pbworks.com/

O δίγλωσσος για αρχή οδηγός φιλοξενείται σε πλατφόρμα wiki, που σημαίνει ότι υπάρχει η δυνατότητα για κάθε χρήστη στην επικράτεια να βελτιώνει και να αλλάζει το περιεχόμενό του, αφού το μεγαλύτερο μέρος βασίζεται σε νόμους που διαρκώς αλλάζουν.

Η κοινή χρήση και η διαδραστικότητα του οδηγού δικαιωμάτων αποφυλακισμένων ήταν από τους κυριότερους στόχους της έκδοσης.  Ευχαριστίες στον Σύμβουλο Σταδιοδρομίας των προηγούμενων ετών Achilleas Vaiopoulos για την ουσιαστική συμβουλή του στην έκδοση, στην φιλόλογο Athina Kanata για τις διορθώσεις του κειμένου, στον εκπαιδευτικό πληροφορικής Ζήση Καρασίμο για την εκπαίδευση στην πλατφόρμα και στην Dimitra Tsiaka για την μετάφραση των κειμένων. Τέλος, οφείλονται ευχαριστίες στους φορείς που μας παρείχαν τις αναγκαίες πληροφορίες: Περιφερειακή Διεύθυνση ΟΑΕΔ Θεσσαλίας,  Ινστιτούτο Εργασίας Λάρισας, Υπηρεσία Ασύλου, Επάνοδο, Διέξοδο κ.α.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα