2nd S.C.S. LARISSA

Terma Karditsis, 411 10, Larissa

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Mail Art ανάμεσα στο 2ο ΣΔΕ Λάρισας και τη φυλακή Anstalten Högsbo, στη Σουηδία!

Με ευχάριστες ειδήσεις ξεκίνησε η εβδομάδα. Ύστερα από σχετική πρόταση που υποβάλαμε πριν καιρό, η διεύθυνση της φυλακής (Kriminalvården) Anstalten Högsbo της σουηδικής πόλης Γκέτεμποργκ δέχθηκε την έναρξη εικαστικής συνομιλίας (mail art) ανάμεσα σε έγκλειστους της φυλακής Λάρισας και σε έγκλειστους του Anstalten Högsbo. Ευχαριστούμε γι’ αυτό τη φίλη του σχολείου μας Vaso Hatzouli για τη διαμεσολάβηση. Υπενθυμίζεται ότι το πρόγραμμα mail art ανάμεσα σε έγκλειστους του Κ.Κ. Λάρισας, στην πλειοψηφία τους μαθητές του 2ου ΣΔΕ Λάρισας, και πολίτες εκτός φυλακής υλοποιήθηκε πιλοτικά με επιτυχία για ένα τρίμηνο κατά τη φετινή σχολική χρονιά. Το αποτέλεσμα της “συνομιλίας” αξιοποιήθηκε στο πλαίσιο του πρότζεκτ “Δημιουργική Γραφή”, ενώ θα εκδοθεί και ηλεκτρονικό βιβλίο με τα αποτελέσματα της εμπειρίας.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα