2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Το 2ο ΣΔΕ στην δράση “Πλανήτης 2030” της Action Aid

Το 2ο ΣΔΕ στην δράση “Πλανήτης 2030” της Action Aid και η κατασκευή ενός fanzine.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος η Action Aid πραγματοποίησε τη μαθητική της δράση. Η φετινή ήταν αφιερωμένη στους “17 Παγκόσμιους Στόχους για την Βιώσιμη Ανάπτυξη”, οι οποίοι τέθηκαν το 2015 στη Νέα Υόρκη με σκοπό την βελτίωση της ζωής στον πλανήτη μας με ορόσημο το έτος 2030.

Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές κλήθηκαν να καταθέσουν τις ιδέες τους και τα σχέδιά τους για το τι θα ήθελαν και το τι μπορούν οι ίδιοι να κάνουν και να κατασκευάσουν ένα χειροποίητο φυλλάδιο, ένα fanzine (=fan(οπαδός)+(maga)zine (περιοδικό)

Η δράση μας περιελάμβανε γόνιμη συζήτηση και πλούσιους προβληματισμούς.

Μεταξύ των ιδέων που οι μαθητές του σχολείου κατέθεσαν και ενσωμάτωσαν στο fanzine τους είναι:

1. η δημιουργία ενός μικρούς άλσους/κήπου/περιβολιού δίπλα από το σχολείο,

2. η κατασκευή ενός φωτοβολταϊκού πάρκου στη στέγη του σχολείου,

3. η συμμετοχή σε οργανώσεις και η συνεργασία με ποικίλους παράγοντες για θέματα επιχειρηματικότητας κλπ.

Και φυσικά η επιθυμία για ποιοτική εκπαίδευση, κάτι που αποτελεί το ίδιο τον έναν από τους 17 στόχους!

Θεωρούμε ότι έχει ιδιαίτερη σημασία το “άκουσμα” των φωνών των μαθητών του σχολείου μας μέσω του fanzine τους στην διεθνή έκθεση βιβλίου της Αθήνας τον Απρίλιο (όπου θα εκτεθούν όλα τα fanzines).

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα