2nd S.C.S. LARISSA

Terma Karditsis, 411 10, Larissa

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Παγκόσμια Ημέρα Μητρικής Γλώσσας “ένας τόπος, ένα σχολείο, πολλές φωνές”

Με το σύνθημα: ένας τόπος, ένα σχολείο, πολλές φωνές, το 2ο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Λάρισας πραγματοποίησε και φέτος το “πανηγύρι γλωσσών”. Με αφορμή την πρόσφατη “Παγκόσμια Ημέρα Μητρικής Γλώσσας” ένα σχολείο του οποίου οι εκπαιδευόμενοι μιλούν φέτος 13 μητρικές γλώσσες τίμησε την πολυγλωσσία και τον πλουραλισμό στην έκφραση. Δύο φιλόλογοι, συντονιστές εκπαίδευσης, ο Tasos Matos και η Ioulia Kandila και δύο γλωσσολόγοι, από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, η Eleni Motsiou και η Sotiria Kalbeni παρουσίασαν την ιστορία των γλωσσών, τους γλωσσικούς ιδιωματισμούς και τις ιδιαιτερότητας, γλωσσικά δάνεια και αντιδάνεια μεταξύ των λαών και μοιράστηκαν παροιμίες και λογοτεχνικά αποσπάσματα από διάφορες χώρες του πλανήτη.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα