2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Εκπαιδευτική Συνάντηση και Γιορτή της Γυναίκας

Στη χθεσινή παγκόσμια ημέρα της γυναίκας ήταν αφιερωμένο το δεύτερο μέρος της σημερινής εκπαιδευτικής συνάντησής μας. Οι εκπαιδευόμενοι παρακολούθησαν την ιστορία τριάντα γυναικών που άφησαν το αποτύπωμά τους στην παγκόσμια ιστορία. Ακολούθως, ανέφεραν τις γυναίκες που για τους δικούς τους λόγους διακρίθηκαν στον τόπο τους. Στη συνέχεια, παρακολούθησαν αφιέρωμα στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην πρόσβασή τους στην εκπαίδευση πολλά κορίτσια του πλανήτη. Είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι δύο στους τρεις αναλφάβητους είναι γένους θηλυκού καθώς και ότι εάν οι γυναίκες είχαν πρόσβαση στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, θα είχε περιοριστεί η παιδική θνησιμότητα στο μισό! Στο δεύτερο μέρος του αφιερώματος παρουσιάστηκαν οι απόψεις εκπαιδευτριών της Αμερικής που ασχολούνται με την εκπαίδευση σε καταστήματα κράτησης καθώς και των εκπαιδευτριών του 2ου Σ.Δ.Ε. Λάρισας. Η εκπαιδεύτρια ,@Dina Neou τόνισε πως η εκπαίδευση στον χώρο αυτόν είναι ένα καθημερινό στοίχημα και ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε και να ξυπνήσουμε την ελπίδα των εκπαιδευόμενων. Η εκπαιδεύτρια Athina Kanata είπε ότι σήμερα βλέπει τους εκπαιδευόμενους ως συνεργάτες στο έργο της και ότι αυτά που κερδίζει καθημερινά από την επικοινωνία μαζί τους είναι περισσότερα από όσα περίμενε. Η εκπαιδεύτρια Eirini Theouli είπε ότι ήταν όνειρο ζωής η απασχόλησή της στο χώρο αυτό και ότι έρχεται στο σχολείο κάθε φορά με ενθουσιασμό. Εκπαιδευόμενοι πρόσφεραν στις εκπαιδεύτριές τους από ένα μπουκέτο λουλούδια μαζί με τις ευχαριστίες τους για το έργο που επιτελούν. Τέλος, παρουσίασαν τα αποτελέσματα ενός πρότζεκτ που είχε ως θέμα την σύνταξη γράμματος ή εικαστικού θέματος προς τη “δική μου σημαντική γυναίκα”. Πολλοί συντάκτες επιστολών διάβασαν τα μηνύματά τους παρουσία των άλλων συνεκπαιδευόμενών τους.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα