2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Μαθήματα Γεωπονίας στο 2ο ΣΔΕ Λάρισας

Επίσκεψη στον χώρο του σχολείου φυλακής πραγματοποίησε ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου κλάδου ΠΕ 88 Γεωπονίας, Διατροφής και Περιβάλλοντος των σχολείων Θεσσαλίας, Ηπείρου, Δυτ. Ελλάδας και Ιονίων Νήσων κ. Ευθύμιος Λιάπης. Ο κ. Λιάπης επισκέφθηκε το 2ο Σ.Δ.Ε. Λάρισας στο πλαίσιο του διαθεματικού σχεδίου δράσης (πρότζεκτ) Κηπουρικής που υλοποιείται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Στην αρχή, μίλησε στους εκπαιδευόμενους για τις εργασίες που δίνουν προοπτικές επαγγελματικής απασχόλησης μετά την αποφυλάκιση. Αυτές είναι οι εργασίες κλάδευσης, ψεκασμού και περιποίησης κήπων καθώς και το έργο της άρδευσης. Επίσης, τους ανέπτυξε το θέμα της επαγγελματικής προοπτικής όσων γνωρίζουν από δενδροκομία, κηπουρική και ανθοτεχνική. Στο δεύτερο μέρος έγινε μάθημα επί του πεδίου, δηλαδή στον λαχανόκηπο και στον κήπο αρωματικών και διακοσμητικών φυτών που βρίσκονται στο πίσω μέρος του σχολείου. Ο κ. Λιάπης τους έδειξε τεχνικές κλαδέματος και τους έδωσε συμβουλές για την ανάπτυξη των φυτών. Από τις ερωτήσεις των εκπαιδευόμενων έγινε φανερό το ενδιαφέρον τους για τις νέες πληροφορίες που τους δόθηκαν από τον ΣΕΕ Γεωπονίας.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα