2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Γιορτή της Γυναίκας

Την ημέρα της γυναίκας τίμησαν στο πρόσωπο των εκπαιδευτριών του 2ου Σ.Δ.Ε. Λάρισας οι εκπαιδευόμενοι του σχολείου, έγκλειστοι στο Κατάστημα Κράτησης Λάρισας. Οι εκπαιδευόμενοι τόνισαν ότι γιορτάζοντας την ημέρα αυτή επιδιώκουμε να: -κατανοήσουμε τις ζωές των γυναικών μέσα στις δεκαετίες-ανακαλύψουμε βασικά στοιχεία από τις εκστρατείες για τα δικαιώματα των γυναικών-ανακαλύψουμε πώς ήταν η εκπαίδευση για τα κορίτσια στο παρελθόν-Να καταλάβουμε γιατί τα κορίτσια ανά τον κόσμο δεν πάνε στο σχολείο σήμερα.Στη συνέχεια, παρακολούθησαν παρουσίαση για την ιστορία των γυναικείων κινημάτων και των κατακτήσεων των γυναικών, αλλά και τη δυσμενή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η γυναίκα σε διάφορα σημεία του πλανήτη. Μετά, προβλήθηκε βίντεο, στο οποίο αναγνωρίσιμες γυναίκες του πλανήτη μίλησαν για την ανάγκη δυνατής και ενωμένης φωνής των γυναικών. Κατόπιν, τέσσερις εκπαιδευόμενοι του σχολείου ανέγνωσαν το ποίημα του Νίκου Εγγονόπουλου “Ύμνος δοξαστικός για τις γυναίκες π’ αγαπούμε”. Ακολούθησε μικρό παιχνίδι θησαυρού, στο οποίο κλήθηκαν οι τιμώμενες εκπαιδεύτριες να βρουν τις ευχετήριες κάρτες που γράφτηκαν από τους εκπαιδευόμενους γι’ αυτές. Η εκδήλωση έκλεισε με την προσφορά τριαντάφυλλων – σύμβολο του γυναικείου κινήματος- από εκπαιδευόμενους στις εκπαιδεύτριες και συμβούλους του σχολείου.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα