2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Κλεισιμο Σχολικής Χρονιάς 2019-2020

Πάντα το κλείσιμο μιας σχολικής χρονιάς εδώ “μέσα” γεννά ανάμεικτα και αντίθετα συναισθήματα: ικανοποίηση και χαρά, γιατί ολοκληρώθηκε μια προσπάθεια και …εξοφλήθηκε ένα χρέος εκπαίδευσης δεκαετιών, αλλά και λύπη, γιατί αυτή την ευχάριστη δημιουργική ρουτίνα θα τη διαδεχθεί ο εγκλεισμός. Απογοήτευση επίσης, γιατί η δεύτερη ευκαιρία δεν έχει συνέχεια. Μ’ αυτά τα συναισθήματα εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενοι του 2ου Σ.Δ.Ε. και του Προγράμματος Ελληνομάθειας συναντηθήκαμε στην τελετή λήξης, χωρίς επισκέπτες για πρώτη φορά λόγω μέτρων εξαιτίας του covid-19. Οι απόφοιτοι σε “κύκλο ειρήνης” μοιράστηκαν εντυπώσεις και προτάσεις για το σχολείο. Ακολούθως, έγραψαν στον τοίχο λίγες λέξεις για δύο χρόνια. Οι αρχάριοι εκπαιδευόμενοι της Ελληνομάθειας απέδωσαν μουσικά τις επιδόσεις και εντυπώσεις τους, ενώ οι προχωρημένοι μοιράστηκαν τις αληθινές ιστορίες τους που σχετίζονται με τη διακοπή της εκπαίδευσης στην πατρίδα τους. Ακολούθησαν απονομές τίτλων, βεβαιώσεων και αναμνηστικών. Η συνάντηση έκλεισε με κεράσματα των εκπαιδευτών και εκπαιδευτριών του σχολείου.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα