2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Ειρηνιστικά Μηνύματα απο Φυλακισμένους Μαθητές

Αντιπολεμική φωνή στον ΟΗΕ Με έναν ιδιαίτερο τρόπο γιόρτασαν την επέτειο του «ΟΧΙ» οι έγκλειστοι εκπαιδευόμενοι του Σχολείου μας που λειτουργεί στο Κατάστημα Κράτησης της Λάρισας. Αποφάσισαν να πουν ένα πολύγλωσσο «ΟΧΙ» στον πόλεμο σε όποια γωνιά του πλανήτη κι αν εξελίσσεται. Σε ένα πανό που ανάρτησαν στον τοίχο του σχολείου έγραψαν αντιπολεμικά συνθήματα στη γλώσσα της χώρας προέλευσής τους και στη γλώσσα της χώρας που τους φιλοξενεί. Επιθυμία τους είναι το πανό που έγραψαν να σταλεί στην έδρα του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών ως ένα ειρηνιστικό μήνυμα από έγκλειστους εκπαιδευόμενους της Ελλάδας προκειμένου να προστεθεί στον διεθνή αγώνα για ειρήνη. Προηγουμένως, οι εκπαιδευόμενοι, αφού παρακολούθησαν ιστορική αναφορά των αγώνων της περιόδου 1940-1945, μοιράστηκαν εμπειρίες πολέμων που βίωσαν αυτοί ή συγγενείς τους στις χώρες τους. Πιο συγκεκριμένα, ο Anesti μίλησε για τον εμφύλιο στην Αλβανία, ο Jamal για τον πόλεμο στην Παλαιστίνη, ο Ali για το Πακιστάν, οι Maher και Tash για τη Συρία και ο Τάσος για μια αναπάντεχη συνάντηση Έλληνα και Γερμανού στην Ελλάδα, πολλά χρόνια μετά από την πρώτη οδυνηρή συνάντησή τους στα κρατητήρια των Ες-Ες. Η εκδήλωση έκλεισε με αντιπολεμικά τραγούδια απ’ όλο τον κόσμο.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα