2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Δημιουργικές δραστηριότητες με την Apicco

Eίχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας την Apicco Community και τα μέλη της Σοφία Ιωαννίδη, Καλλιόπη Πασιά και Παναγιώτη Τζαφέρη. Οι μαθητές μας μοιράστηκαν μαζί τους στιγμές θεατρικού παιχνιδιού στον προαύλιο χώρο του σχολείου και αφορμές γραφής μικρών ιστοριών στις αίθουσες. Εμπνεύστηκαν και ενέπνευσαν. Στη συνέχεια, τα μέλη της Apicco παρουσίασαν το έργο της ομάδας για την επανένταξη μέσω της τέχνης, ξεκινώντας από διάφορα Σ.Δ.Ε. εντός Καταστημάτων Κράτησης και συνεχίζοντας με δράσεις εκτός. Επίσης, αναφέρθηκαν στην προσπάθεια που γίνεται για τη σύσταση του Παρατηρητηρίου για την Τέχνη στη Φυλακή, μιας πλατφόρμας – αποθετηρίου όπου θα συγκεντρώνονται όλες οι καλλιτεχνικές δράσεις που διοργανώνονται εντός και εκτός φυλακών και αφορούν στην τέχνη και την επανένταξη. Χαρήκαμε την αλληλεπίδραση της συνάντησης αυτής και προσμένουμε τις επόμενες.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα