2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Μια ξεχωριστή παρουσίαση για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

Μια ξεχωριστή παρουσίαση για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, τις αρχές και τις αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και το πρόγραμμα «Σχολεία – Πρέσβεις του Ε.Κ.» είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όχι μόνο οι πρεσβευτές του σχολείου, αλλά και το σύνολο των εκπαιδευτών και εκπαιδευόμενων του 2ου Σ.Δ.Ε. Λάρισας. Ο υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων του Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα, κ. Χάρης Κούντουρος, μίλησε στην αρχή για το Πρόγραμμα «Σχολεία – Πρέσβεις του  Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου», στο οποίο συμμετέχει για τρίτη συνεχή χρονιά μαζί με άλλα 88 σχολεία από την Ελλάδα και το 2ο Σ.Δ.Ε. Λάρισας. Ακολούθως, ο κ. Κούντουρος παρουσίασε και ανέπτυξε τις αρχές, τις οποίες πρεσβεύει η Ευρωπαϊκή Ένωση, όπως η ειρήνη, η σταθερότητα, η βιωσιμότητα, η ελευθερία και η ασφάλεια καθώς και η αλληλεγγύη. Επίσης, αναφέρθηκε στους στόχους της ΕΕ, αναφέροντας μεταξύ άλλων τη ελευθερία και τη δημοκρατία, την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και την ισότητα. Εκτεταμένη ήταν η αναφορά του στα ανθρώπινα δικαιώματα, συμπεριλαμβανομένων αυτών των μειονοτήτων, τα οποία υπερασπίζεται η Ε.Ε. στο πλαίσιο ενός Κράτους δικαίου. Ανέπτυξε επίσης τα δικαιώματα των πολιτών της Ε.Ε., όπως αυτά περιλαμβάνονται στις  Συνθήκες, την νομοθεσία της ΕΕ και τη νομολογία του Δικαστηρίου, καθώς και τη Χάρτα των θεμελιωδών Δικαιωμάτων και Ελευθεριών της ΕΕ. Εξειδικεύοντας, έδωσε έμφαση στην πολιτική της Ε.Ε. στον τομέα της εκπαίδευσης, διευκρινίζοντας ότι η Ε.Ε. έχει μόνο  υποστηρικτική αρμοδιότητα σε αυτό τον τομέα, ενώ η κύρια αρμοδιότητα παραμένει στα κράτη μέλη. Στο πλαίσιο αυτό  εντάσσεται και το πρόγραμμα Erasmus, ένα πρόγραμμα της ΕΕ για την υποστήριξη της εκπαίδευσης, της κατάρτισης, της νεολαίας & του αθλητισμού στην Ευρώπη. Ο προϋπολογισμός για το Erasmus+ για το νέο πολυετές δημοσιονομικό πλαίσιο 2021-2027 ανέρχεται στα 26,2 δισ ευρώ. Έντονο διάλογο προκάλεσε το ερώτημα που απηύθυνε ο κ. Κούντουρος προς τους εκπαιδευόμενους αν αισθάνονται Ευρωπαίοι πολίτες και, εάν όχι, τι χρειάζεται ώστε να αισθανθούν Ευρωπαίοι.  Πολλοί εκπαιδευόμενοι είπαν ότι δεν αισθάνονται Ευρωπαίοι πολίτες, αφού δεν βλέπουν να εφαρμόζονται στην πράξη όσα πρεσβεύει η Ε.Ε., ούτε νοιώθουν ότι η Ευρώπη νοιάζεται για τα προβλήματα που τους απασχολούν ή για την διαφύλαξη των κατακτημένων δικαιωμάτων τους. Στη συνέχεια, πήρε τον λόγο ο συντονιστής του προγράμματος Φάνης Κατσάνος και είπε ότι το σχολείο ως μόνος εκπρόσωπος εκπαιδευτικών δομών σε Καταστήματα Κράτησης αναλαμβάνει το βάρος να «ανοίξει» τη συζήτηση για τα θέματα εκπαίδευσης και δικαιωμάτων των έγκλειστων και προέτρεψε για τη συνέχιση του σχετικού διαλόγου με εκπροσώπους του ευρωπαϊκού κοινοβουλίου. Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκαν και εκπαιδευόμενοι – πρέσβεις , οι οποίοι τόνισαν  την ανάγκη διεύρυνσης του διαλόγου και εστίασης στα δικαιώματά τους στο τομέα της εκπαίδευσης καθώς και στη δημιουργία νέων εκπαιδευτικών δομών. Ο κ. Κούντουρος δεσμεύτηκε να μεταφέρει όλες τις επισημάνσεις τους στους Έλληνες ευρωβουλευτές καθώς και ότι θα αποστείλει σχετικό ενημερωτικό υλικό στο σχολείο, πράγμα που έπραξε ευθύς μετά τη συνάντηση μας.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα