2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

2ο ΣΔΕ Λάρισας Σχολείο Πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου 2018-2019

Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου 2018-2019»- “Εuropean Parliament Ambassador Schools Programme 2018-2019”Το 2o Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Λάρισας μετά την αξιολόγηση των δράσεών μας τιμάται για πρώτη φορά με τον τίτλο “Σχολείο Πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου 2018-2019″. Η διάκριση αυτή, που τυχαίνει να είναι και η πρώτη Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας, αποτελεί αναγνώριση του ενός ιδιαίτερου, πολυπολιτισμικού σχολείου που εδράζεται στις ευρωπαϊκές αρχές και αξίες. Επίσης, αποτελεί για μας μια πρόκληση να συνεχίσουμε την προσπάθεια και να τιμήσουμε την ξεχωριστή αυτή διάκριση!Συγχαρητήρια θερμά σε όλους τους Εκπαιδευόμενους – Πρέσβεις του Ε.Κ. (Adults Ambassadors) που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και με ιδιαίτερο ενδιαφέρον συνέβαλαν στην υλοποίηση των πολυσχιδών δράσεων του σχολείου μας στο πλαίσιο του προγράμματος, αξιοποιώντας τη δημιουργικότητά τους και τη γνώση σχετική με τον Ευρωπαϊκό Κοινοβουλευτισμό και αναπτύσσοντας συνεργατικές δράσεις και εξωστρέφεια προς σχετικούς φορείς και οργανισμούς.Επίσης, ευχαριστούμε θερμά τους συντονιστές του προγράμματος και τα στελέχη του Γραφείου Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα, και ιδιαίτερα τον κ. Χάρη Κούντουρο, την κ. Αικατερίνη Θεοφιλοπούλου καθώς και την επιστημονική υπεύθυνη του προγράμματος Δρ. Φωτεινή Ασδεράκη, για την συνολική υποστήριξη και αξιολόγηση του έργου του ιδιαίτερου σχολείου μας κατά τη διάρκεια του προγράμματος!Προσδοκούμε ανάλογη συνέχεια και για το 2019-2020 σε ένα Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα και Θεσμό που έχει συμβάλλει στην καλλιέργεια της «Ενεργής Ευρωπαϊκής Πολιτειότητας» των εκπαιδευόμενών μας και στην παροχή μιας Παιδείας ανοιχτών οριζόντων και ουσιαστικής συμμετοχής.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα