2nd S.C.S. LARISSA

Terma Karditsis, 411 10, Larissa

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

2ο ΣΔΕ Λάρισας «Οpen Schools for Open Societies – ΟSOS»

ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ «ΟPEN SCHOOLS FOR OPEN SOCIETIES – ΟSOS» ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΤΟ 2Ο Σ.Δ.Ε. ΛΑΡΙΣΑΣ, ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 120 ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.

Πρόκειται για μια δράση που ενθαρρύνει το σύγχρονο σχολείο για την απόκτηση χαρακτηριστικών ενός ανοιχτού, καινοτόμου και δημοκρατικού «οικοσυστήματος», με ενεργό συμμετοχή τόσο στην εκπαιδευτική όσο και στην τοπική κοινότητα. Το «ανοικτό σχολείο» αξιοποιεί την εκπαιδευτική καινοτομία, τα εργαλεία της ανακαλυπτικής μάθησης, την τεχνολογία, τη διδασκαλία των φυσικών, ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών για τη μελέτη και ψηλάφηση τοπικών ζητημάτων. Ένα σχολείο που βρίσκεται σε διαρκή αλληλεπίδραση με την τοπική κοινωνία και πορεύεται ως ισότιμος κοινωνικός εταίρος της. Ο Διευθυντής και οι Εκπαιδευτές του σχολείου καλούνται να θέσουν και το δικό τους όραμα για το ανοικτό σχολείο, το οποίο θα κληθούν να υποστηρίξουν με τη δημιουργία πρωτότυπων μαθησιακών εμπειριών υποστηριζόμενων με τα κατάλληλα εκπαιδευτικά εργαλεία που θα διευκολύνουν όλους τους εκπαιδευόμενους να συμμετέχουν με ενεργό ρόλο στη μαθησιακή διαδικασία.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα