2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση

Μπορεί να γιορτάσαμε πολλές χριστουγεννιάτικες γιορτές στα 19 χρόνια λειτουργίας του σχολείου. Κάθε χρονιά όμως κάτι την κάνει διαφορετική. Φέτος, ο Anatoli και η Αθηνά από τη δημιουργική γραφή διάβασαν πως θα περνούσαν τα Χριστούγεννα αν ήταν “έξω”. Μαθητές του 45ου Δημοτικού διάβασαν ευχές στη γλώσσα προέλευσης και στη γλώσσα φιλοξενίας. Στη συνέχεια, εκπαιδευόμενοι του 2ου ΣΔΕ παρέλαβαν κάρτες συνεκπαιδευόμενων του 2ου ΣΔΕ Τρικάλων στο πλαίσιο ενός προγράμματος ανταλλαγής καρτών που υποστήριξαν οι εκπαιδεύτριες αγγλικού γραμματισμού των δύο σχολείων. Μετά, οι εκπαιδευόμενοι Dritan, Φερήτ, Νεκτάριος, Κωνσταντίνος, Παναγιώτης και Απόστολος απέδωσαν θεατρικά ένα κείμενο – σύνθεση δύο κειμένων για την αγάπη, του Αποστόλου Παύλου και του Χαλίλ Γκιμπράν. Το σενάριο και τη σκηνοθεσία ανέλαβε η σκηνοθέτης Μαρία Παπουτσή, ενώ μουσική κατά τη διάρκεια της παράστασης έπαιξαν ζωντανά η Σάντρα Αποστολοπούλου και η Φωτεινή Γράμψα. Τη γιορτή έκλεισαν με μουσική παράσταση τα μέλη της ορχήστρας παραδοσιακής μουσικής του ΔΩΛ Γιώργος Δεληγιάννης, Παναγιώτης Νάκας και Γιάννης Σερέτης. Τα μέλη της ορχήστρας με το πέρας της γιορτής έπαιξαν τα κάλαντα σε όλες τις πτέρυγες της φυλακής και στο διοικητήριο. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο νέος Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής Παναγιώτης Νταλαμπύρας, ο δημ. Σύμβουλος Αθανάσιος Δριστέλλας και άλλοι επισκέπτες.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα