2nd S.C.S. LARISSA

Terma Karditsis, 411 10, Larissa

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Τιμήσαμε την ημέρα εκπαίδευσης στη φυλακή

Η 13η Οκτωβρίου 2022 είναι διεθνής ημέρα της εκπαίδευσης στις φυλακές. Το 2ο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Λάρισας και το 45ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας πραγματοποίησαν εκδήλωση μιλώντας για την ιστορία της εκπαίδευσης στις φυλακές, τις κατακτήσεις και τις σχετικές με την εκπαίδευση ανάγκες σε χώρους εγκλεισμού. Αρχικώς, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή σύνδεση με τη Διεύθυνση Δια Βίου Μάθησης και το Τμήμα Υποστήριξης Ειδικών Πληθυσμιακών Ομάδων του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, όπου οι εκπαιδευόμενοι συνομίλησαν με τη Διευθύντρια κ. Μάγδα Συγγρού, την Προϊσταμένη κ. Πιέρα Λευθεριώτου και το προσωπικό του Τμήματος. Ακολούθως, ο Διευθυντής Γιώργος Τράντας παρουσίασε την ιστορία της εκπαίδευσης στις φυλακές στον κόσμο και ο εκπαιδευτής Φάνης Κατσάνος τις ευρωπαϊκές οδηγίες και τους στόχους που τίθενται.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα