2nd S.C.S. LARISSA

Terma Karditsis, 411 10, Larissa

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Στη βάρκα σου: πρωτότυπο project για το προσφυγικό

Ολοκληρώθηκε για φέτος το πρόγραμμα “Μια θάλασσα μικρή” με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα που υλοποιήσαμε στο 2ο Σ.Δ.Ε. Λάρισας σε δικτύωση με σημαντικούς κοινωνικούς φορείς. Η ιδέα ήταν να φτιάξουν εκπαιδευόμενοι μια βάρκα σαν κι αυτή που χρησιμοποίησαν για να περάσουν τη Μεσόγειο. Στην συνέχεια, επιβιβάστηκαν σ’ αυτή όσοι ήθελαν να κάνουν ένα δεύτερο, διαφορετικό ταξίδι στους χώρους του σχολείου μας. Ο καθένας από αυτούς έπαιρνε τη βάρκα, γυρνούσε στις αίθουσες και μοιραζόταν με τους άλλους εκπαιδευόμενους την μοναδική εμπειρία του ξεριζωμού και της μετανάστευσης που βίωσε. Στο εσωτερικό των σωσίβιων – γιλέκων που κρέμασαν έγραψε ο καθένας την περίληψη της περιπέτειάς του. Στη συνέχεια, η σάλα του σχολείου έγινε …Αιγαίο Πέλαγος! Από τη μία πλευρά, τα ανατολικά παράλια, στάθηκαν με τη βάρκα στα χέρια όσοι έπλευσαν στα νερά του. Από την απέναντι πλευρά όσοι, κάτοικοι της Ευρώπης, τους συνάντησαν στη στεριά. Ακούστηκαν όλες οι φωνές. Άλλες φορές συμφωνούσαν και άλλες διαφωνούσαν. Φρόντισαν, ωστόσο να κρατηθούν χαμηλά οι τόνοι. Το πρόγραμμα προέβλεπε οι “δυτικοί” να πάρουν τη βάρκα και να πάνε απέναντι και οι “ανατολικοί” να πιάσουν τη στεριά και έτσι να προσπαθήσουν να μπουν ο ένας στα παπούτσια του άλλου. Ο κορονοϊός όμως σταμάτησε λίγο απότομα το φετινό ταξίδι. Οι λίγοι εκπαιδευόμενοι που απέμειναν συζήτησαν τα συμπεράσματα του προγράμματος και δεσμεύτηκαν την επόμενη χρονιά όχι μόνο να ολοκληρώσουν το δικό τους ταξίδι, αλλά να στείλουν τη βάρκα και σε άλλα σχολεία φυλακών και να μαζέψουν και άλλους …ναυαγούς! Για τον σκοπό αυτό έφτιαξαν μια μεγαλύτερη βάρκα, την οποία ενίσχυσαν για να μην βουλιάξει ποτέ!

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα