2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Ξενάγηση στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσείο Γ. Κατσίγρα

Οι εκπαιδευόμενοι των σχολείων φυλακής στερούνται λόγω του εγκλεισμού τους εμπειριών, όπως η ξενάγηση σε ένα μνημείο ή σ’ ένα χώρο συλλογής και έκθεσης εικαστικών ή ιστορικών αντικειμένων.

Το σχολείο μας δοκίμασε μια ξενάγηση σε πραγματικό χρόνο με τη βοήθεια της τεχνολογίας στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσείο Γ. Κατσίγρα.

Από το χώρο της Πινακοθήκης ο εικαστικός και κριτικός τέχνης Γιάννης Χριστάκης ξενάγησε σε δύο ενότητες τους εκπαιδευόμενους του 2ου Σ.Δ.Ε. στα εκθέματα της μόνιμης έκθεσης καθώς και στους πίνακες της περιοδικής έκθεσης ” ‘Αθως” του Στράτου Καλαφάτη. Η δράση είχε διαδραστικό χαρακτήρα, αφού οι εκπαιδευόμενοι είχαν τη δυνατότητα να θέσουν ερωτήσεις στον ξεναγό τους. Ευχαριστίες στην κ. Άννυ Ψάρρα, στο προσωπικό της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας, στον εικαστικό Γιάννη Χριστάκη στον εκπαιδευτή Γιάννη Δαλαμάγκα και σε όσους βοήθησαν σε αυτή την πρωτόγνωρη για μας εμπειρία.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα