2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Επίσκεψη Λυκείου Εκπαιδευτήρια Ν.Ν. Ράπτου

Στο 2ο ΣΔΕ Αντιπροσωπεία εκπαιδευτικών και μαθητών του Λυκείου από τα Εκπαιδευτήρια Μ.Ν. Ράπτου / Mary Raptou School επισκέφθηκε το σχολείο μας. Εκπαιδευτικοί και μαθητές συνομίλησαν με τους εκπαιδευτές και τους εκπαιδευόμενους του 2ου Σ.Δ.Ε. Λάρισας. Οι επισκέπτες ρώτησαν για τις συνθήκες φοίτησης, τη διαφορά της πρώτης και της δεύτερης εκπαιδευτικής εμπειρίας των έγκλειστων καθώς και για το πόσο διαφορετικά αισθάνονται στο χώρο του σχολείου, από αυτόν των θαλάμων εγκλεισμού. Οι εκπαιδευόμενοι του 2ου ΣΔΕ Λάρισας είπαν ότι αν ήταν το σχολείο των εφηβικών χρόνων τους ίδιο με το σημερινό μπορεί η πορεία τους να ήταν διαφορετική. Επίσης, είπαν ότι το περιβάλλον του σχολείου είναι διαφορετικό από τα κελιά και ότι θα τους λείψει τώρα που θα κλείσει για διακοπές. Στη συνέχεια, αντάλλαξαν ευχές και συμβουλές να μην εγκαταλείψουν το σχολείο και να προσέχουν δοκιμές και παρέες. Στο τέλος, εκπαιδευτικοί και μαθητές των εκπαιδευτηρίων πρόσφεραν τη “σακούλα αγάπης” μαζί με ένα εορταστικό μήνυμα. Τους πέντε μαθητές Λυκείου συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Αχιλλέας Συνεφακόπουλος (υποδιευθυντής) και Θεοφάνης Μυλωνάς.Λάρισας ξεκίνησαν τα Μαθήματα Μελισσοκομίας. Στόχος είναι η εκπαίδευση και η εξοικείωση των μαθητών μας στον τομέα αυτόν.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα