2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Ενημερωση για τον Covid 19 και τα μέτρα πρόληψης

Περίεργη μέρα η σημερινή. Μετά από μια ενημέρωση που προηγήθηκε για τον covid-19 και τα μέτρα πρόληψης από την ειδική ομάδα υγειονομικών του Κ.Κ. Λάρισας, οι εκπαιδευόμενοι αποχαιρέτησαν το σχολείο τους για τρεις τουλάχιστον εβδομάδες. Εμάς δεν μας αποχαιρέτησαν, γιατί θα μας βλέπουν στις πτέρυγες εγκλεισμού τους, όπου θα τους πηγαίνουμε το εκπαιδευτικό υλικό που θα ετοιμάζουμε κάθε εβδομάδα.

“Ότι θα αισθανόμουν έτσι δεκαπέντε χρόνια μετά την εγκατάλειψη του άλλου σχολείου, δεν το περίμενα ποτέ”. “Μόλις προλάβαμε να στρώσουμε, σταματάμε”. “Θα μου λείψει το σχολείο. Δεν καταλάβαινα πως περνούσε η εβδομάδα”. “Τώρα, ποιός θα φροντίζει τα φυτά μας;”.

Ήταν ορισμένες από τις αντιδράσεις τους που μας γέμισαν λύπη.

Γιατί άραγε να μην εξαιρούνται κι αυτά τα σχολεία από την απαγόρευση; Μήπως κι αυτά δεν είναι σχολεία ειδικής αγωγής ή ειδικών αναγκών; Ας είναι.

Ας εμπιστευτούμε τους ειδικούς και ας ελπίσουμε όλο αυτό να μην χρειαστεί να διαρκέσει τόσο πολύ, ώστε να απαιτηθεί χρόνος πολύς για την επαναπροσαρμογή τους.

Μέχρι τότε … ραντεβού στα κάγκελα.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα