2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Εθελοντισμός, προσφορά και έμπνευση

Τη σημασία να ακούς τις ιδέες μέσα σου, να τις υλοποιείς, αλλά και να τις μοιράζεσαι με άλλους ανέδειξαν μέλη της οργανωτικής επιτροπής του TEDxLarissa στη συνάντηση που είχαν με τους εκπαιδευόμενους του 2ου Σ.Δ.Ε. Λάρισας. Οι Γιώργος Τσαλαπόρτας, Χριστίνα Αρσένη και Υρώ Ζιώγα επισκέφθηκαν τον χώρο του σχολείου και συζήτησαν με τους μαθητές μας για τις αξίες της ζωής, για τις δυνατές και ήσυχες φωνές μέσα μας, για την αξία του εθελοντισμού, αλλά και για το TEDxLarissa 2022, που θα υλοποιηθεί τον ερχόμενο Οκτώβριο. Οι τρεις από τους δεκάδες εθελοντές του Οργανισμού παρουσίασαν τη γενική ιδέα της επόμενης δράσης και τις προοργανωτικές διεργασίες. «Εργαζόμαστε έναν χρόνο για μία μέρα», είπαν χαρακτηριστικά. Η ιδέα του φετινού πρότζεκτ βασίζεται σε μια φράση του γνωστού καλλιτέχνη Πάμπλο Πικάσο και αναδεικνύει την ευελιξία, την προσαρμοστικότητα και το πάθος για δημιουργία. Σε χαλαρό κλίμα συζήτησαν οι δύο ομάδες και απάντησαν στις απορίες που διατυπώθηκαν. Οικοδεσπότες και φιλοξενούμενοι ανανέωσαν το ραντεβού τους για να συνεχίσουν την ενδιαφέρουσα συνομιλία τους.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα