2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ΣΤΟ 2ο ΣΔΕ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΑΘΗΣΕΩΝΔιάλεξη με θέμα την πρόληψη και αντιμετώπιση σοβαρών παθήσεων με τη σωστή διατροφή και την άσκηση πραγματοποίησε στους εκπαιδευόμενους του 2ου Σ.Δ.Ε. Λάρισας η Διαιτολόγος-Διατροφολόγος με εξειδίκευση στην κλινική διατροφή Αθηνά Μανιάτη. Η κ. Μανιάτη είναι απόφοιτος του Τμήματος Διαιτολογίας και Διατροφολογίας και μεταπτυχιακή φοιτήτρια της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Στη διάλεξη αναλύθηκε η σημασία της διατροφής στην πρόληψη και την αντιμετώπιση μείζονων χρόνιων μη μεταδιδόμενων νοσημάτων, όπως τα καρδιαγγειακά, ο καρκίνος και ο σακχαρώδης διαβήτης. Επιπρόσθετα, παρουσιάστηκε ο τρόπος με τον οποίο γίνεται ο σχεδιασμός διαιτολογίου για συγκεκριμένο κλινικό περιστατικό, μέσω του οποίου οι εκπαιδευόμενοι κατανόησαν τον καίριο ρόλο που διαδραματίζει ο κλινικός διαιτολόγος τη σημερινή εποχή. Το θέμα της διάλεξης κέντρισε το ενδιαφέρον των εκπαιδευόμενων, οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά και έκαναν πολλές ερωτήσεις. Συζήτησαν εποικοδομητικά με την ομιλήτρια, η οποία συνέστησε πρακτικές συμβουλές για τις διατροφικές τους συνήθειες εντός του Καταστήματος Κράτησης. Το σημαντικό είναι ότι η κ. Μανιάτη προσφέρθηκε να πραγματοποιεί κάθε εβδομάδα δωρεάν σύγχρονες από απόσταση ατομικές συνεδρίες με τους εκπαιδευόμενους του σχολείου που επιθυμούν διατροφολόγιο για τη διαχείριση προσωπικών προβλημάτων υγείας. Να σημειωθεί ότι η κ. Μανιάτη συνοδευόταν από τον Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Διαιτολογίας και Διατροφολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Άρη Βεσκούκη.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα