2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Διαδικτυακή Συνομιλία με τον κ. Μαργαρίτη Σχοινά

Το παρόν και το μέλλον της Ευρώπης ήταν το αντικείμενο της ενδιαφέρουσας ζωντανής διαδικτυακής συνομιλίας που είχαν εκπαιδευόμενοι και εκπαιδευτές του 2ου Σ.Δ.Ε. Λάρισας με τον εκπρόσωπο τύπου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Μαργαρίτη Σχοινά. Το 2ο ΣΔΕ Λάρισας ως Σχολείο Πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και ενόψει των επικείμενων ευρωεκλογών συνομίλησε ανοιχτά με τον Έλληνα πολιτικό και αξιωματούχο της Ε.Ε. Ο κ. Σχοινάς δέχθηκε ερωτήσεις για τις συνθήκες κράτησης, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την διεύρυνση της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τις σχέσεις της με τις χώρες εκτός Ε.Ε. Ιδιαίτερα ερωτήματα τέθηκαν προς τον Ευρωπαίο αξιωματούχο για τις ευκαιρίες απασχόλησης στην ενωμένη Ευρώπη καθώς για τις πολιτικές επανένταξης. Ο κ. Σχοινάς εξέφρασε την ικανοποίησή του για την συνομιλία του σε πραγματικό χρόνο με τους εκπαιδευόμενους ενός ιδιαίτερου σχολείου, έδωσε έμφαση στη συμβολή της εκπαίδευσης στις ευάλωτες κοινωνικά ομάδες και δεσμεύτηκε να συνεχιστεί η συνεργασία και με άλλους τρόπους.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα