2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Γνωριμία με τα ΜΜΕ

Γνωριμία με τον κόσμο των Μέσων Ενημέρωσης, τις επιρροές, τη λογοκρισία και την ηθική λειτουργίας τους είχαν την ευκαιρία να κάνουν οι εκπαιδευόμενοι που συμμετέχουν στο σχέδιο δράσης «Τεχνικές Επικοινωνίας». Στο πλαίσιο συνεντεύξεων που πραγματοποιούν, συνομίλησαν ανοικτά μέσω διαδικτύου με την Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Επικοινωνίας & ΜΜΕ του ΕΚΠΑ, Λαμπρινή Παπαδοπούλου (@Lambrini Papadopoulou). Η κ. Παπαδοπούλου μίλησε στους μαθητές για την μακρά εμπειρία της στη δημοσιογραφία, συζήτησε μαζί τους τι σημαίνει στην πράξη «καλή δημοσιογραφία» και πώς η πολιτική οικονομία των ΜΜΕ (π.χ. το ιδιοκτησιακό καθεστώς) επηρεάζει άμεσα τόσο τις συνθήκες εργασίας των δημοσιογράφων όσο και την ποιότητα της ενημέρωσης. Οι μαθητές ζήτησαν να μάθουν αν υπάρχουν μέσα ενημέρωσης που είναι σήμερα πραγματικά ανεξάρτητα και ποιες οι προϋποθέσεις της ανεξάρτητης δημοσιογραφίας. Η πανεπιστημιακός απάντησε ότι υπάρχουν ανεξάρτητα Μέσα που κάνουν σπουδαίο ερευνητικό έργο και ότι οι πολίτες παίζουν καθοριστικό ρόλο στη στήριξη και επιβίωσή τους επιλέγοντας αυτά για την ενημέρωσή τους. Στο δεύτερο μέρος της συζήτησης οι μαθητές μοιράστηκαν την αγωνία τους για τον περιορισμό που βιώνουν ως προς την ενημέρωση, λόγω της απαγόρευσης πρόσβασης στο διαδίκτυο, και της ζήτησαν να μεταφέρει την επιθυμία τους να ακούγεται συχνότερα στον δημόσιο χώρο χωρίς μεσολάβηση τρίτων και η δική τους φωνή.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα