2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Κοινός Εορτασμός Ημέρας Εκπαίδευσης

Διεθνής Ημέρα Εκπαίδευσης στη φυλακή η 13η Οκτωβρίου. Φέτος τη γιορτάσαμε μαζί με ένα άλλο σχολείο φυλακής, το ΣΔΕ Νιγρίτας. Πρώτα η εκπαιδεύτρια του Κοινωνικού Γραμματισμού Αγγελική Γραβάλου παρουσίασε την αναγκαιότητα της εκπαίδευσης στη φυλακή. Ακολούθως, ο Διευθυντής του 2ου ΣΔΕ Λάρισας Γιώργος Τράντας παρουσίασε την παγκόσμια ιστορία της εκπαίδευσης στη φυλακή και την ελληνική πραγματικότητα. Ο εκπαιδευτής του Αγγλικού Γραμματισμού Θεοφάνης Κατσάνος παρουσίασε το θεσμικό και νομοθετικό πλαίσιο για την εκπαίδευση στη φυλακή. Ο διευθυντής του ΣΔΕ Νιγρίτας Τάσος Λασπάς μοιράστηκε με τους εκπαιδευόμενους των δύο σχολείων την πενταετή εμπειρία του ως διευθυντής στο σχολείο της φυλακής Νιγρίτας. Στη συνέχεια, σε ζωντανή σύνδεση εκπαιδευόμενοι των δύο σχολείων μοιράστηκαν κείμενα, σκέψεις και ζωγραφιές για την αναγκαιότητα και χρησιμότητα της εκπαίδευσης στη φυλακή καθώς και ποιήματα που έγραψαν στο πλαίσιο προγράμματος δημιουργικής γραφής που υλοποιήθηκε με τον συντονισμό της εκπαιδεύτριας Χρυσούλας Αγγελοπούλου.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα