2nd S.C.S. LARISSA

Sat, Sun closed

Mon. - Frid. 8.00-13.30

Αίτημα για Επιστροφή των Γλυπτών του Παρθενώνα

Οι υπεύθυνοι στην επιστολή τους επαναλαμβάνουν την πάγια θέση τους ότι τα γλυπτά αποκτήθηκαν νόμιμα (!) και ότι εκτίθενται σε εκατομμύρια επισκέπτες κάθε χρόνο. Επίσης, αναφέρουν ότι είναι σε συνεργασία με τους Έλληνες αρχαιολόγους για την μελέτη των εκθεμάτων αυτών. Συγκεκριμένα, στην επιστολή τους αναφέρουν: ” Αγαπητοί εκπαιδευόμενοι του 2ου Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Λάρισας,Σας ευχαριστούμε για την επιστολή σας προς το Βρετανικό Μουσείο, η οποία μας προωθήθηκε προς απάντηση. Σας ευχαριστούμε για την ανατροφοδότηση, και θέλουμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι λαμβάνουμε πολύ σοβαρά υπόψη τα σχόλια του κοινού και των επισκεπτών του μουσείου μας.Η θέση του Μουσείου σχετικά με τα Μάρμαρα του Παρθενώνα βρίσκεται αναρτημένη στον ιστότοπό μας: http://www.britishmuseum.org/…/trustees_statement.aspxΤα γλυπτά της συλλογής του Βρετανικού Μουσείου αποκτήθηκαν νόμιμα, πάνω από 200 χρόνια πριν, με την πλήρη επίγνωση και άδεια των νομικών αρχών της εποχής, τόσο στην Αθήνα όσο και στο Λονδίνο.Πιστεύουμε ότι τα γλυπτά αποτελούν ένα ζωτικής σημασίας κομμάτι στην εσωτερική διασύνδεση της παγκόσμιας συλλογής, την οποία το Μουσείο εκθέτει σε ένα παγκόσμιο κοινό άνω των 6 εκατομμυρίων ετησίως. Διατηρούμε εγκάρδιες σχέσεις με τους Έλληνες συναδέλφους μας στο Μουσείο της Ακρόπολης και συνεχώς αναζητούμε τρόπους με τους οποίους μπορούμε να συνεργαστούμε περαιτέρω για τη μελέτη αυτών των υπέροχων και σημαντικών εκθεμάτων.Σας ευχαριστώ άλλη μία φορά για το χρόνο που αφιερώσατε. Η επιστολή θα συμπεριληφθεί επίσης στην αναφορά μας, η οποία τίθεται υπόψη των στελεχών της Διοίκησης του Μουσείου.Τις καλύτερες ευχές”.

Comments are closed.
Δημοσιεύσεις Ανά Μήνα